Life Style

Seksi në kohën e koronavirusit, çfarë duhet të dinë çiftet


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:02 - 27/04/20 |
Opi Nion

Që prej fillimit të pandemisë COVID-19 shumë shtete vendosën si mas parandaluese  të përhapjes distancimin social.

Por, shumë qytetarë pyesin veten: a mund të bëjmë dashuri gjatë pandemisë dhe a mund të infektohemi?

Nëse partneri juaj ka simptomat e koronavirusit përfshirë kollitjen, ethet ose gulçim, duhet të bëni një pushim. Mos organizoni asnjë takim dhe mos kryeni marrëdhënie. Në vend të kësaj, duhet të telefononi mjekun tuaj për ndihmë.

Duhet të përpiqeni të qëndroni larg njerëzve të tjerë, përfshirë anëtarët e tjerë të familjes dhe duhet të merrni masa të përshtatshme për të minimizuar rrezikun e kalimit të sëmundjes tek të tjerët.

Nuk duhet të shkoni në spital, institucione të kujdesit shëndetësor, përfshirë klinikat, përveç nëse mjeku juaj e rekomandon atë ose keni simptoma që kërkojnë trajtim të menjëhershëm.

A mund të transmetohet koronavirusi seksualisht?

Pyetja nëse COVID-19 transmetohet seksualisht është shumë e parëndësishme sepse dihet që ky virus transmetohet nga djersa dhe pështyma.

Sekrecionet e gojës si pështyma e mukusi dhe të hundës mund të përmbajnë virusin.

Edhe nëse nuk e puthni personin me të cilin keni marrëdhënie seksuale, ka të ngjarë që të merrni frymë shumë afër fytyrës së tij.

Nëse do kryeni marrëdhënie ju mund të ekspozoheni ndaj COVID-19, ashtu si në situata të tjera në jetën e përditshme.

Është shumë herët për të marrë të dhëna të mjaftueshme mbi COVID-19, por duke u bazuar në studimin e koronaviruseve të tjera, nuk janë gjetur në sekretimet apo spermatozoidet vaginale.

Seks me partnerin me të cilin jetoni

Rreziku i lidhur me seksin në kohë koronavirusi varet shumë nga partneri me të cilin keni marrëdhënie seksuale. Nëse aktualisht jetoni me dikë dhe ndani një shtrat, nuk ka rëndësi nëse jeni duke bërë seks.

Nëse njëri prej jush ka COVID-19, tjetri ka të ngjarë të ekspozohet ndaj virusit.

Në Kinë, transmetimi brenda familjeve ka qenë një burim kryesor i infektimit me COVID-19.

Seksi nuk ka gjasa të shtojë më shumë rrezik. Prandaj, nëse të dy doni të bëni seks, nuk keni pse ndaloheni nga frika e koronavirusit.

(Kjo supozon se ju të dy jeni asimptomatikë. Nëse dikush nga ju ka simptoma ose ka rezultuar pozitiv, duhet të ndiqni udhëzimet e karantinës për të zvogëluar rrezikun sa më shumë që të jetë e mundur.)

 

Pas