Aktualitet

Sejko: Norma e papunësisë 11.9%, rritet inflacioni


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:20 - 04/08/21 |
Opi Nion

 Guvernatori i Bankës së Shqipëri Gent Sejko tha në një dalje për mediat se niveli i papunësisë në vend vijon të jetë më i lartë krahasuar me sa ishte regjistruar përpara pandemisë. Sejko tha se norma e papunësisë në vend shënon 11.9%, ndërsa pohoi se inflacioni në tremujorin e e dytë të këtij viti u rrit me 1.8%.

Guvernatori bëri të ditur se inflacion ka patur kryesisht tek karburantet, artikujt ushqimorë, kryesisht të papërpunuar, ndërsa në artikujt e shportës ai tha se inflacioni mbetet i qëndrueshëm.

Në fund të deklartës, Sejko tha se Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë, vendosi  te mbetet e pandryshuar norma bazë e interesit me 0.5% dhe të pandryshuara normat e kredisë 1 ditore./Opinion.al

Pas