Bota

Komisioni Europian nënshkruan kontratë për 200 milionë vaksina Novavax


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:45 - 04/08/21 |
Opi Nion

Komisioni Europian ka njoftuar nënshkrimin e një marrëveshjeje me një kompani farmaceutike për t’u siguruar vendeve të BE -së deri në 200 milionë doza të vaksinës Novavax në tremujorin e katërt të këtij viti dhe gjatë dy viteve të ardhshme. Lajmi është bërë u ditur përmes një komunikate nga vetë Komisioni, ndërsa   marrëveshja do të bëhet funksionale sapo Novavax të konsiderohet “e sigurt dhe efektive” nga EMA, thuhet në njoftim./Opinion.al

Pas