Bota

Save the Children: 800,000 fëmijë mes 2 milionë personave që ikin nga Ukraina


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:20 - 09/03/22 |
Opi Nion

Save The Children raporton se rreth 800,000 fëmijë janë mes dy milionë njerëzve që janë larguar nga Ukraina pas fillimit të pushtimit rus.

Shumë prej tyre po e bëjnë udhëtimin vetë dhe po mbërrijnë të pashoqëruar, ka paralajmëruar agjencia.

“Prindërit po përdorin masat më të dëshpëruara, zemërthyere për të mbrojtur fëmijët e tyre. Kjo përfshin dërgimin e fëmijëve të tyre me fqinjët dhe miqtë, për të kërkuar siguri jashtë Ukrainës, ndërsa ata qëndrojnë në shtëpi për të mbrojtur vendin e tyre,”-tha Irina Saghoyan nga OJQ-ja.

Ndërsa një djalë 11-vjeçar, i quajtur Hassan, u largua vetë nga shtëpia e tij në Zaporizhzhia sepse nëna nuk mund të linte gjyshen e tij.

Ai mbërriti i sigurt në Sllovaki, pas një udhëtimi 1200 km me tren, duke mbajtur vetëm dy çanta të vogla, pasaportën dhe numrin e telefonit të të afërmve të shkruar në dorë.

Hassanit kishte të shkruar numrin e telefonit të të afërmit të tij në Sllovaki në anën e pasme të dorës.

Më shumë se gjysma e refugjatëve që largohen nga Ukraina po shkojnë në Poloni, dhe më pas në Hungari dhe Sllovaki.

Pas