Aktualitet

S’ kaluan prangun 1%, aleatët e opozitës mbeten pa para, 3 vendimet e KQZ


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:12 - 22/07/21 |
Opi Nion

Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve në mbledhjen e zhvilluar këtë të enjte, ka marrë disa vendime.

Sipas KQZ, është përcaktuar vlera e një vote të vlefshme që është 85 lekë të reja.  Gjithashtu kryekomisioneri Ilirjan Cilibashi bëri me dije se nga fondi prej 130 mln lekësh, PS përfiton 48.6% të vlerës së buxhetit, PD merr 39.4%, LSI 6.8% dhe PSD 2.2%, ndërsa për partitë e tjera të përfshira në zgjedhjet e 25 prillit, përfshirë edhe aleatët e opozitës nuk do të ketë kompensim financiar, pasi në vlerësimin e KQZ ato nuk kanë kaluar pragun e 1% të votave.

Ndërkohë janë 106  parti politike, të cilat nuk kanë dorëzuar raport vjetore financiare. Për këto parti KQZ vendosi: Gjobë në masën 1 000 000 deri në 2 000 000 lekë./Opinion.al

Pas