Bota

Rusia sulm ajror vdekjeprurës në bazën ushtarake 15 milje nga territori i NATO-s


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:26 - 13/03/22 |
Opi Nion

Nëntë persona janë vrarë dhe 57 janë plagosur në sulmin ajror në Lviv, afër kufirit të Ukrainës me Poloninë.

Guvernatori lokal pretendon se Rusia gjuajti me 30 raketa në qendrën ushtarake të Yavoriv.

Ministri ukrainas i mbrojtjes ka thënë gjithashtu se në qendrën ushtarake Yavoriv ishte vendosur personeli ushtarak i huaj, jo vetëm ata nga Ukraina.

Qendra përdoret nga vendet e NATO-s për të kryer stërvitje stërvitore dhe sulmi vjen pas paralajmërimeve ruse se linjat e furnizimit të NATO-s do të shënjestroheshin.

Reuters thotë se një dëshmitar pa më shumë se një duzinë ambulanca që po shkonin në drejtim të vendit.

Baza ushtarake ndodhej rreth 15 milje nga kufiri polak – dhe rrjedhimisht nga territori i NATO-s – do të duket të jetë sulmi më perëndimor nga forcat e Vladimir Putin që nga fillimi i pushtimit./Opinion.al

Pas