Aktualitet

Rusia-Shqipërisë: S’kemi lidhje me bombardimin e Konsullatës tuaj në Kharkov


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:19 - 17/03/22 |
Opi Nion

Ministria e Jashtme ruse i është përgjigjur Ministrisë për Europën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë për shkatërrimin e konsullatës së nderit më Kharkiv.

Sipas ministrisë së Rusisë, forcat ruse nuk kanë lidhje me shkatërrimin e ambienteve të Konsullatës së Nderit të Shqipërisë në Kharkiv të Ukrainës.

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme e Shqipërisë dënoi sulmet gjoja të kryera nga forcat ruse më 6 mars, si pasojë e të cilave u dëmtuan ambientet e Konsullatës së Nderit të Shqipërisë në Kharkov.

Ne refuzojmë me vendosmëri akuza të tilla. Që nga fillimi i operacionit special në Ukrainë kemi deklaruar se Forcat e Armatosura të Rusisë nuk qëllojnë objektet e infrastrukturës civile, synojnë të përjashtojnë humbjen e jetëve në mesin e popullatës civile. Ne kërkojmë informimin e vërtetë të publikut”,-thuhet në reagimin e publikuan nga ambasada ruse në Tiranë./Opinion.al

Pas