Bota

Rusia planifikon ndryshime të mëdha në Forcat e ArmatosuraBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:22 - 17/01/23 |
Opi Nion

Rusia ka deklaruar se do të bëjë ndryshime të mëdha në forcat e saj të armatosura nga viti 2023 deri në vitin 2026, duke premtuar se do të shkundë strukturën e saj ushtarake pas disa muajsh pengesa në fushën e betejës në Ukrainë.

Përveç reformave administrative, të cilat përfshijnë rikrijimin e rretheve ushtarake të Moskës dhe Leningradit, Ministria e Mbrojtjes tha se do të forconte aftësitë luftarake të forcave të saj detare, të hapësirës ajrore dhe raketore strategjike.

“Vetëm duke forcuar komponentët kryesorë strukturorë të Forcave të Armatosura është e mundur të garantohet siguria ushtarake e shtetit dhe të mbrohen entitetet e reja dhe objektet kritike të Federatës Ruse,” tha ministri i Mbrojtjes Sergei Shoigu.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, tha se ndryshimet ishin të nevojshme për shkak të “luftës me përfaqësues” që po zhvillohet në Ukrainë nga Perëndimi, i cili po dërgon armë gjithnjë e më të rënda në Ukrainë për ta ndihmuar atë t’i rezistojë forcave ruse.

Ministria e mbrojtjes, e cila është përballur me kritika të ashpra të brendshme për joefektivitetin e përpjekjes së saj për të marrë kontrollin e trakteve të mëdha të Ukrainës, u zotua në dhjetor të rrisë personelin e saj ushtarak në 1.5 milionë.

Ajo ka bërë ndryshime të shumta në udhëheqjen e saj në 11 muajt e atij që e quan një “operacion special ushtarak”, në të cilin forcat e saj fillimisht kapën zona të mëdha të Ukrainës jugore dhe lindore, por që atëherë kanë pësuar një sërë disfatash dhe tërheqjesh të dhimbshme.

Pas