Bota

Pilotja humbi jetën në Nepal, burri i saj vdiq 16 vite më parë në të njëjtën mënyrëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:06 - 17/01/23 |
Opi Nion

Detaje të reja janë zbardhur lidhur me aksidentin ajror në qytetin turistik Pokhara. Bashkë-pilotja e avionit që u rrëzua në Nepal të dielën ka humbur bashkëshortin e saj në një aksident të ngjashëm 16 vjet më parë.

Mësohet se Anju Khatiëada ishte bashkë-pilotuese i fluturimit 691 të Yeti Airlines kur u përplas pranë qytetit turistik të Pokhara, një nga aksidentet më të rënda ajrore në 30 vite në këtë vend.

Burri i saj Dipak Pokhrel kishte qenë gjithashtu bashkë-pilotues i një fluturimi të Yeti Airlines kur ai humbi jetën, ndërsa ishte pikërisht kjo ngjarje që e bëri atë të ndiqte karrierën në aviacion.

“Ajo ishte një grua e vendosur që qëndroi për ëndrrat e saj dhe përmbushi ëndrrat e burrit të saj,” tha anëtari i familjes Santosh Sharma.”

Anju ishte një nga vetëm gjashtë gratë e punësuara nga linja ajrore si pilote dhe kishte fluturuar afër 6,400 orë.

“Ajo ishte një kapitene e plotë në linjën ajrore që kishte bërë fluturime e vetme. Ajo ishte një grua e guximshme”,- tha Sudarshan Bartaula nga Yeti Airlines./Opinion.al

 

 

 

Pas