Bota

Rusia largon 10 mijë trupa nga kufiri me Ukrainën


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:31 - 25/12/21 |
Opi Nion

Më shumë se 10,000 trupa ruse janë kthyer në bazat e tyre të përhershme pas stërvitjeve njëmujore pranë Ukrainës, njoftoi të shtunën agjencia e lajmeve Interfax, duke cituar ushtrinë ruse.

Interfax tha se stërvitjet u mbajtën në disa rajone pranë Ukrainës, duke përfshirë në Krime, të cilën Rusia e aneksoi në 2014, si dhe në rajonet jugore ruse të Rostovit dhe Kubanit.

Vendosja e dhjetëra mijëra trupave ruse në veri, lindje dhe jug të Ukrainës kishte nxitur frikën në Kiev dhe kryeqytetet perëndimore se Moska po planifikonte një sulm.

Rusia mohon çdo plan të tillë, duke thënë se ka nevojë për premtime nga Perëndimi – duke përfshirë një premtim nga NATO për të mos u shtrirë me aleancën drejt lindjes së kufijve ruse,  sepse siguria e saj kërcënohet nga lidhjet në rritje të Ukrainës me aleancën perëndimore.

Moska thotë gjithashtu se mund të vendosë trupat e saj në territorin e saj siç e sheh të arsyeshme.

Përllogaritjet për numrin e trupave ruse të zhvendosura kohët e fundit më afër Ukrainës variojnë nga 60,000 në 90,000, me një dokument të inteligjencës amerikane që sugjeron se numri mund të rritet deri në 175,000.

“Një fazë e koordinimit luftarak të divizioneve, ekuipazheve luftarake, skuadrave në njësitë e motorizuara ka përfunduar. Më shumë se 10,000 ushtarakë  do të marshojnë drejt dislokimit të tyre të përhershëm nga territori i zonës së stërvitjeve të armëve të kombinuara. “, citoi Interfax sikurse bën me dije Reuters./Opinion.al

Pas