Bota

Rusia: Do të respektojmë armëpushimin në Ukrainë, Kievi denoncon bombardimetBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:41 - 07/01/23 |
Opi Nion

Ministria ruse e Mbrojtjes njoftoi të shtunën se forcat e saj ushtarake në Ukrainë do të respektojnë një armëpushim të urdhëruar në mënyrë të njëanshme nga Moska për të shënuar festën e Krishtlindjeve deri në mesnatën e së shtunës, pavarësisht refuzimit të ofertës së armëpushimit nga Ukraina.

Në konferencën e saj ditore, Ministria e Mbrojtjes njoftoi se trupat e saj u kthyen vetëm me zjarr artilerie kundër forcave ukrainase, të cilat i akuzojnë për granatimet e zonave civile.

Nga ana e tij, Kievi ka denoncuar shpesh forcat ruse për granatimet e zonave civile.

Ukraina hodhi poshtë ofertën e Moskës për armëpushim si një dredhi cinike të krijuar për t’u dhënë forcave ruse një shans për të pushuar dhe për t’u riarmatosur, duke njoftuar se do të vazhdonte shtytjen e saj për të rimarrë zonat e kontrolluara nga Moska.

Nga ana e tyre, ukrainasit, përmes nënkryetarit të zyrës së presidentit ukrainas, Kirill Tymoshenko, pretendojnë se luftimet midis forcave ruse dhe ukrainase vazhdojnë si normale, pavarësisht një armëpushimi të njëanshëm të propozuar nga Putin në ditën kur ata festojnë Krishtlindjet në vendin e tij.

Forcat ruse goditën një stacion zjarri në qytetin jugor të Ukrainës, Kherson, në një sulm që la disa të vdekur ose të plagosur, tha një zyrtar i lartë ukrainas, pavarësisht deklaratës së njëanshme të Moskës për një armëpushim 36-orësh.

Në konferencën e saj ditore, Ministria e Mbrojtjes e Britanisë tha se në zonën e kontestuar ashpër rreth qytetit të Kreminës në provincën Luhansk të Ukrainës lindore, luftimet u përqendruan në terrene me pyje të dendur në perëndim të qytetit, ku luftimet po zhvillohen trup më trup.

Ministria ruse e Mbrojtjes thotë se respekton armëpushimin e njëanshëm dhe ka akuzuar forcat ukrainase për bombardime të vazhdueshme.

Në të njëjtën kohë, guvernatori i emëruar nga Rusia i qytetit të Sevastopol në Krime tha sot, të shtunën (7/1) se mbrojtja kundërajrore rrëzoi një avion pa pilot (dron) në përpjekjen më të fundit të një sulmi ukrainas,  siç e përshkroi ai, në portin që është selia e flotës ruse të Detit të Zi.

Mikhail Razvozaev, guvernatori i qytetit i mbështetur nga Rusia, e bëri këtë pretendim në aplikacionin e mesazheve Telegram, duke pretenduar se incidenti ndodhi në orët e para të 7 janarit (sot), ditën e Krishtlindjes në kalendarin e vjetër.

“Edhe festa e shenjtë e Krishtlindjes nuk ishte arsye që ata njerëz të pamëshirshëm të ndalonin përpjekjet e tyre për të sulmuar qytetin tonë heroik”, ka shkruar Razvozaev./Opinion.al

Pas