Bota

Rusia dënon propozimin e BE-së për krijimin e gjykatës speciale për luftën në UkrainëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:05 - 01/12/22 |
Opi Nion

Kremlini ka dënuar sot thirrjet e Bashkimit Evropian për krijimin e një gjykate speciale për të hetuar veprimet e saj në Ukrainë.

Sipas tyre kjo do të ishte “jolegjitime” dhe “e papranueshme” për Moskën, raportojnë mediat e huaja.

Ditën e djeshme, shefja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen tha se BE do të përpiqet të krijojë një gjykatë të specializuar, të mbështetur nga OKB-ja, për të hetuar dhe ndjekur penalisht krimet e mundshme të luftës të kryera në Ukrainë.

“Sa i përket përpjekjeve për të krijuar një lloj gjykate: ato nuk do të kenë legjitimitet, nuk do të pranohen nga ne dhe ne do t’i dënojmë,” tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov.

Ukraina e ka akuzuar Rusinë për krime të panumërta lufte në luftën nëntëmujore, duke përfshirë qytetin Bucha, të cilin forcat ruse e pushtuan për një muaj pas pushtimit në shkurt.

Kievi ka kërkuar krijimin e një gjykate speciale për të ndjekur penalisht liderët ushtarakë dhe politikë rusë që i konsideron përgjegjës për luftën.

Rusia mohon të ketë shënjestruar civilë ose të ketë kryer krime të tjera lufte dhe ka akuzuar forcat e Ukrainës për shkelje të ligjit ndërkombëtar dhe Konventave të Gjenevës./Opinion.al

Pas