Bota

Rusia bllokon Facebook


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:40 - 04/03/22 |
Opi Nion

Rusia ka ndaluar Facebook-un, sipas një raporti të agjencisë shtetërore ruse të lajmeve RIA Novosti. Raporti thotë se mbikëqyrësi i medias i vendit Roskomnadzor vendosi të bllokojë aksesin në platformën e mediave social.

Vendimi është marrë, pasi sipas tyre kishte pasur 26 raste të diskriminimit ndaj mediave ruse nga Facebook që nga tetori 2020, me akses të kufizuar për kanalet e mbështetura nga shteti si RT dhe agjencia e lajmeve RIA.

Pas