Aktualitet

“Mercenarë shqiptarë në Ukrianë”, Yuri Kim i përgjigjet Putin: Dezinformim


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:51 - 04/03/22 |
Opi Nion

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, Yuri Kim ka ripostuar citimin e ministres Olta Xhaçka e cila refuzon deklaratat e presidentit Putin se janë shtuar mercenarët shqiptarë në Ukrainë.

Sipas ambasadores Kim, këto gënjeshtra nga Rusia bëhen për të larguar vëmendjen nga e vërteta.

“Fushata ruse e dezinformimit është e tepruar. Këto janë gënjeshtra të krijuara për të mbjellë dyshime dhe për të larguar vëmendjen nga e vërteta se Rusia ka pushtuar Ukrainën dhe se është përfshirë në një sulm të paramenduar, të paprovokuar, të pajustifikueshëm ndaj një kombi tjetër sovran”, shkruan Yuri Kim.

Pas