Bota

Rusia bën bilancin e humbjeve nga lufta me Ukrainën: 498 ushtarë rusë të vrarë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:26 - 02/03/22 |
Opi Nion

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë deklaron se që nga fillimi i luftës në Ukrainë, kanë humbur jetën 498 dhe 1,597 janë plagosur deri më tani. Rusia deklaron gjithashtu se më shumë se  2,870 forca ukrainase janë vrarë dhe rreth 3,700 janë plagosur

Por, Kievi pretendon për më shumë të vrarë nga pala armike, 5,840 trupa ruse. Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar beson se forcat e Moskës kanë pësuar humbje të mëdha.

Më herët shërbimet e urgjencës të Ukrainës thanë se më shumë se 2,000 civilë dhe 10 personel të shërbimeve të urgjencës ishin vrarë deri më tani.

Pas