Bota

Rusët duan Donbasin, Zelensky: Nuk kemi marr mjaftueshëm sisteme antiraketë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:27 - 03/04/22 |
Opi Nion

Objektivi i pushtimit rus të Ukrainës është Donbass.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky është i sigurt për këtë. Në video-mesazhin e tij të zakonshëm të natës ai e përsëriti atë: “Trupat ruse duan të marrin Donbasin dhe jugun e Ukrainës.

Jemi të vetëdijshëm se armiku ka rezerva për të rritur presionin në lindje. Cili është qëllimi ynë? Mbroni lirinë tonë, tokën tonë, popullin tonë. Ne po forcojmë mbrojtjen – shtoi ai – dhe duhet të lavdërojmë guximin dhe qëndrueshmërinë e atyre që mbrojnë qytetet”.

Më pas ai fshikullon Perëndimin: “Duhet thënë gjithashtu se vendi ynë nuk ka marrë mjaftueshëm sisteme moderne antiraketë nga aleatët”.

Në agim rusët kanë sulmuar edhe Odesan, ku kanë goditur me raketa një depozitë karburanti.

Edhe Kremlini pranon se Donbass është në qendër të “operacionit të tij të posaçëm ushtarak: sovraniteti i republikave popullore të Donetsk dhe Lugansk – shpjegon zëdhënësi Dmitry Peskov – është njohur nga Rusia. Ne kemi njohur pavarësinë e tyre. Operacioni ynë ka qenë e njohur. Nisur me kërkesën e këtyre dy republikave: një nga objektivat kryesore është shpëtimi i tyre dhe rivendosja e shtetësisë së tyre brenda kufijve të vitit 2014, brenda kufijve të sanksionuar nga kushtetuta e republikave popullore të Donetskut dhe Luganskut. Sipas Peskov, “Ukraina është një vend i vështirë dhe armiqësor për Rusinë, është një vend që në fakt ka ndaluar plotësisht çdo media rusishtfolëse, është një vend që e ka bërë gjuhën ruse dytësore e kështu me radhë”./Opinion.al

Pas