Bota

Rritet sërish numri i viktimave nga Koronavirusi


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:35 - 18/02/20 |
xhu lia

Sipas të dhënave të Qendrës Kineze për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve është bërë e ditur se 80% e të prekurve nga Koronavirusi janë të sëmurë ose të moshuar.

Gjithashtu sipas studimit në rrezik të lartë janë edhe personeli mjekësor.

Vdekshmëria nga Koronavirusi, i cili tashmë ka emrin Covid-19 e ka shkallën 2.3%, ndërsa në Hubei, e cila është dhe krahina më e prekur shkalla e vdekshmërisë është 2.9% krahasuar me vetëm 0.4% në pjesën tjetër të vendit.

Numri i viktimave deri tani ka shkuar në 1,868 persona të vdekur dhe 72,436 zyrtarisht të prekur nga virusi./Opinion.al/

Pas