Rajoni

Rritet ndjeshëm numri i rasteve më COVID-19 në Greqi


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:02 - 08/07/21 |
Opi Nion

Është rritur ndjeshëm numri i rasteve të reja me COVID-19 në Greqi. Në 24 orët e fundit në shtetin fqinj janë shënuar 2107 raste të reja dhe 10 viktima, ndërsa numri i të intubuarve është 153 në spitale.

Greqiaq ka shënuar rritje të konsiderueshme të qytetarëve të infektuarve gjatë kësaj jave, duke rritur alarmin në autoritet shëndetësore. Sipas këtyre të funsit, numri i të infektuarve është rritur për shkak të variantit “Delta” të COVID-19.

Ekspertët kanë parashikuar se në ditët në vijim rritja do të vazhdojë, ndërsa pikun pritet që ta arrijë në muajin gusht.

Rekordi i viktimave në Greqi u shënua në 28 Nëntor të vitit të kaluar, 121 fatalitete, ndërsa përsa i përket rasteve të reja, në 30 mars të këtij viti u regjistruan 4340 të infektuar./ Opinion.al

Pas