Rajoni

Rreth 90% e të infektuarve me COVID-19 në Kosovë janë me variantin Delta


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:34 - 30/07/21 |
Opi Nion

Zyrtarë të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike në Kosovë, kanë njoftuar ditën e sotme se rreth 90 për qind të rasteve të infektimit me koronavirus në Kosovë, janë me variantin Delta të këtij virusi.

Sipas tyre, ky variant, si edhe në shumë vende të botës, është dominues edhe në Kosovë. Përveç variantit Delta, rreth 7-8 për qind e rasteve të infektimit janë me variantin Alfa, derisa në këtë shtet nuk ka prani të varianteve Beta dhe Gama.

Ndërkohë që Ministri i Shëndetësisë në Kosovë, Arben Vitia, ka paralajmëruar për rritje të numrit të të infektuarve me koronavirus, si pasojë e përhapjes së variantit Delta të këtij virusi.
“Sot kur vendi ynë ka vaksina për secilin qytetar, dhe kur qytetarët mund të zgjedhin vaksinën, dhe kur janë hequr kategoritë e vaksinimit, nuk ka arsye të vetme për të mos u vaksinuar”, ka thënë Vitia./Opinion.al

Pas