Te Fundit

Rrënqeth gazetarja. Rrëfen historinë e vdekjes së vajzës së saj 21-vjeçare nga overdoza


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:01 - 08/09/18 |
b.f

Një spikere lajmesh ka bërë publike historinë e vdekjes së vajzës së saj nga overdoza në një dëshirë të dëshpëruar për t’i dhënë fund krizës opioide. Gazetarja e Dakotës së Jugut , Angela Kennecke, 52 vjeç u kthye në punë në KELO-TV, filialin e CBS, ku ajo ka punuar për 29 vjet. Ajo doli në transmetim të mërkurën për të ndarë detajet e vdekjes së vajzës së saj Emily, në maj. Duke filluar solemnisht në kamera, ajo filloi transmetimin e saj: “Ne kemi sjellë ju shumë raporte mbi krizën opioid, por tani, epidemia e opiumit ka goditur shtëpinë në një mënyrë tragjike dhe shkatërruese për mua personalisht. Më 16 maj, vajza ime 21-vjeçare Emily vdiq nga një mbidozë. Shkaku i saj zyrtar i vdekjes ishte helmimi me fentanil. Kennecke, e cila ka edhe tre fëmijë të tjerë tha se “humbja e një vajzës së saj në mënyrë të papritur dhe tronditëse e ka kthyer botën e saj me kokë poshtë”.

vajza_bukuroshe.jpg”Unë kurrë nuk kam dashur që një anëtar i familjes sime të bëhet pjesë e statistikave që dëgjoni në lajmet e mbrëmjes. Askush nuk e bën. Nuk ka shërim për mua apo familjen time për humbjen e vajzës sonë të talentuar, të zgjuar dhe të bukur, Emilën”. Ajo rrëfeu se vendosi ta ndajë historinë me shpresën se do të çojë në një ndryshim në qëndrimet ndaj varësisë së drogave. “Dua që jeta e saj dhe vdekja tragjike të paktën të japin një tjetër shpresë. Duke treguar historinë e Emily dhe historinë time për humbjen, dhimbjen dhe vuajtjen, po tregohem e hapur ndaj audiencës sonë në një mënyrë që unë kurrë nuk kam qenë më parë. Është shumë e rëndësishme që ta bëj, sepse nëse vetëm një person më dëgjon, nëse vetëm një person bën një gjë për të shpëtuar një jetë, atëherë nuk më intereson që një milion njerëz të tjerë nuk e kuptojnë”-rrëfeu 51-vjeçarja. Nëna e Emily krijoi një fond për të mbështetur të rinjtë e tjerë që kërkonin trajtim për varësinë “Unë vetëm kujdesem që një nënë tjetër të ndalet nga përjetimi i dhembjes që kam,” tha gazetarja. “Ajo u angazhua në sjellje të rrezikshme, por ajo nuk meritonte të vdiste. Ajo ishte vetëm 21 vjeç”-u shpreh ajo. Gazetarja tha se nuk kishte asnjë mënyrë për të për të përshkruar humbjen që ajo dhe familja e saj pësuan me vdekjen e Emily dhe se vdekja e saj ishte shkatërruese.

Kur u gjet Emilia, ajo kishte marr gjashtë herë dozën terapeutike të fentanilit që nevojitet për një mashkull të rritur në sistemin e saj. “Karrigia ku ajo ulej në tryezën e kuzhinës është bosh. Më dhemb kur shikoj dhe nuk është atje dhe kur mendoj se ajo kurrë nuk kthehet. Nuk ka fjalë për të përshkruar shkatërrimin që ndiej për humbjen e vajzës sime. Asgjë nuk mund të afrohet për të përshkruar pikëllimin, dhembjen dhe dhimbjen. Si një nënë, kam një plagë në zemër dhe gjithmonë do të jetë atje. Ajo kurrë nuk do të shërohet. Kam fëmijë të tjerë dhe një burrë që i dua por askush dhe asgjë nuk mund ta zëvendësojë humbjen e fëmijës tim të parë”-vijon rrëfimin e dhimbshëm gazetarja. Para se të kthehej në punë të mërkurën, ajo shkroi në Facebook duke e përshkruar vendimin si “gjëja më e vështirë” që ajo kishte bërë ndonjëherë në karrierën e saj. Angela Kennecke ka krijuar një fond për të ndihmuar të tjerët që kërkojnë trajtim për varësinë./intv.al

Pas