Sociale

Rivlerësimi i pronës, Artan Lame: Mund ta bëni aplikimin online


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:01 - 06/02/20 |
Opi Nion

Ditën e nesërme nis rivlerësimi i pasurisë. Drejtori i Agjencisë Shtetërore të Kadasrës Artan Lame, në një konferencë për mediat u shpreh se procesi i rivlerësimit kësaj radhe do të ketë këto dy risi, do të realizohet nëpërmjet aplikimeve online, duke shkurtuar burokracitë për qytetaret dhe do të aplikohet edhe për pasuritë e legalizuara që janë në proces regjistrimi në Kadastër.

Lame theksoi se aplikimet online mund të bëhen nëpërmjet platformës e-Albania.

Drejtori i Agjensisë Shtetërore të Kadasrës Artan Lame, doli një një koferencë për mediat ku foli për procesin e rivlerësimit të pasurisë së patundshme, dhe tha se tashmë aplikimet mund të bëhen dhe online nëpërmjet platformës e-Albania.

 ‘Kadasra fton të gjithë qytetaret që të paraqiten pranë sportelev të Adisas per te bere procesin e rivlerësimit. Ne janar ka filluar dhe shërbimi online nëpermjet platformës e-Albania. Qytetarët duhet te mësohen me kete procedure aplikimi, sepse është më efikase dhe shmang burokracitë.’

Po ashtu, drejtori i Agjencisë Shtetërore të Kadasrës tha se në muajin shkurt dhe mars duhet te aplikojnë ata që e kanë emergjente rivlerësimin e pronës, pra ata që duan ta shesin apo t’ja kalojnë ndonjë familjari të tyre.

Nëse një qytetar nuk e ka rivlerësuar pronën e tij dhe do e shesë atëherë ai duhet të të paguajë një taksë prej 15%. Nëse e bën rivlerësimin do paguajë 3% të shumës./ Opinion.al

Pas