Bota

Rishi Sunak zyrtarisht kryeministër i Britanisë së MadheBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:42 - 25/10/22 |
Opi Nion

Rishi Sunak është zyrtarisht kryeministri i Britanisë së Madhe, pas takimit me Mbretin Charles III në Pallatin Buckingham ditën e sotme.

Sunak është njeriu i parë me ngjyrë, i pari britaniko-aziatik dhe i pari hindu që udhëheq Mbretërinë e Bashkuar.

Sunak hyri në Downing Street në një moment krize për partinë e tij dhe vendin, pasi mandati 50-ditor i Liz Trus e zhyti Britaninë në kriza më të thella ekonomike./Opinion.al

Pas