Bota

Rishi Sunak së shpejti kryeministër i Anglisë? 51% e konservatorëve e mbështesinBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:01 - 24/10/22 |
Opi Nion

Më shumë se gjysma e deputetëve konservatorë tani mbështesin Rishi Sunak për udhëheqës partie dhe kryeministër të ardhshëm të Britanisë së Madhe.

Mediat e huaja shkruajnë se, Rishi Sunak ka siguruar mbështetjen publike të më shumë se gjysmës së deputetëve konservatorë përpara afatit përfundimtar të regjistrimeve të kandidaturave që është sot në orën 14:00.

The Guardian bën me dije se deri më tani Rishi Sunak ka mbështetjen e 182 deputetëve, që do të thotë se ka siguruar 51% të numrit të përgjithshëm të konservatorëve.

Shumë prej deputetëve konservatorë që më parë kishin mbështetur Boris Johnson tani mbështesin Sunak, duke përfshirë ministrat aktualë ose ish-ministrat e kabinetit si James Cleverly, Nadhim Zahaëi dhe Priti Patel./Opinion.al

Pas