Aktualitet

“Rinumërim të votave në disa qarqe”,Kaso:Zonat më problematike në zgjedhje


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:35 - 03/05/21 |
Opi Nion

Sekretari për çështjet zgjedhore në Partinë Demokratike, Ivi Kaso, këtë të hënë ka deklaruar se opozita është në fazën e fundit të përgatitjes së raporteve për shkeljet zgjedhore në zona të ndryshme të vendit .

në një dalje për mediat Kaso përmendi  Elbasanin, Shijakun, etj.,  si zona që sipas Kasos është përqendruar e gjithë fuqia e makinerisë shtetërore.

“Zonat më problematike ju e dini se keni ndjekur vetë nga afër procesin zgjedhor. Kanë qenë ato ku është përqendruar e gjithë fuqia e makinerisë shtetërore, e cila në këto zgjedhje ishte vënë në funksion të partisë në pushtet dhe të mazhorancës. Gjithashtu zonat që kanë pasur probleme të theksuara të kriminalitetit siç është zona e Elbasanit, zona e Shijakut dhe zona të tjera. Kanë qenë zona vërtetë shumë problematike si nga pjesa e zhvillimit zgjedhor, edhe nga pjesa e menaxhimit të pjesës së nxjerrjes së rezultatit” tha Meta .

Gjithashtu Kaso ka thënë se me materialet e grumbulluara do t’i paraqesin institucioneve duke theksuar se beson se disa kuti të caktuara do të rinumërohen dhe do të rivlerësohen.

“Besojmë që materialet që ne nxjerrim dhe do t’i paraqesim para institucioneve ligjizbatuese, por edhe në institucionin e zgjedhjeve besojmë se janë materiale që çojnë në rinumërimin dhe rivlerësimin të një numri të caktuar votash dhe kutish”./Opinion.al

Pas