Aktualitet

Rindërtohet shkolla 9-vjeçare në VorëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:58 - 23/11/22 |
Opi Nion

361 nxënës në Vorë do të marrin mësimet në shkollën e re 9-vjeçare “Bërxullë”  të rindërtuar.

Shkolla e cila do të ketë një staf prej 27 mësuesish, u rindërtua nga e para nga programi “EU4Schools”.

Të pranishëm në aktivitetin e hapjes së kësaj shkolle ishin të pranishëm përfaqësues të Delegacionit Evropian në Tiranë, Përfaqësuesja e Përhershme e UNDP në Shqipëri Monica Merino, Koordinatorja e Përhershme e OKB-së Fiona McCluney, Ministrja e Arsimit dhe Sportit Evis Kushi dhe Kryetari i Bashkisë Vorë Blerim Shera.

Deri më tani 34 objekte arsimore kanë përfunduar, ndërsa 12 të tjera janë aktualisht në proces rindërtimi apo riparimi në kuadër të “EU4Schools”./Opinion.al

Pas