Bota

Rikthehen sirenat e alarmit në Kiev, qytetarët në strehimoreBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:49 - 14/01/23 |
el ida

Pas disa ditësh qetësie relative në kryeqytetin ukrainas, Rusia nisi sulme të reja raketore në infrastrukturën kryesore në Kiev dhe gjetkë në Ukrainë, sipas zyrtarëve ukrainas.

Në të njëjtën kohë, fati i rajonit Solentar në Ukrainën lindore është i pasigurt me Moskën që pretendon se ka marrë kontrollin e plotë të rajonit.

Disa shpërthime u dëgjuan të shtunën në mëngjes (14/01) në Kiev, sipas reporterëve të Reuters dhe AFP, me zyrtarët ukrainas që thanë se bastisjet kishin në shënjestër infrastrukturën kryesore në kryeqytet.

“Sulm me raketa kundër objekteve kritike të infrastrukturës. Më shumë detaje janë duke u kontrolluar”, tha Kirylo Tymoshenko, nënkryetari i zyrës së presidencës ukrainase. Nga ana e tij, kryetari i bashkisë së qytetit Vitali Klitschko raportoi shpërthime në rajonin Dnipro, duke u kërkuar banorëve “të qëndrojnë në strehimore”.

Pjesë raketash ranë në një zonë banimi në rrethin Holoshivsky, në pjesën perëndimore të Kievit. Sipas tij, nuk ka të lënduar.

Infrastruktura e banimit u bombardua gjithashtu në fshatin Kopyliv në provincën e Kievit pak jashtë kryeqytetit. Dritaret dhe çatitë e 18 shtëpive private u thyen ose u dëmtuan nga shpërthimi, tha guvernatori rajonal Oleksii Kuleba.

Në rajonin Kharkiv të Ukrainës verilindore, “armiku nisi një sulm të ri raketor në infrastrukturën kryesore”, tha guvernatori Oleg Sinegubov. Ai tha se dy raketa S-300 goditën qytetin pranë kufirit rus në orët e mëngjesit.

“Ndërprerje emergjente të energjisë elektrike mund të ndodhin në këtë qytet, i dyti më i madh në Ukrainë”, shtoi ai. Sulmet janë raportuar gjithashtu më në jug, në rajonin e Zaporizhia.

“Armiku po kryen përsëri sulme në territorin e Ukrainës,” tha gjithashtu guvernatori i rajonit Cherkasy në Ukrainën qendrore, Igor Taburets. Ai paralajmëroi banorët se Rusia mund të nisë një sulm masiv me raketa më vonë sot dhe u kërkoi banorëve të strehohen ndërsa sirenat e sulmit ajror u dëgjuan.

Që nga tetori dhe një seri pengesash në Ukrainë, Moska ka bombarduar infrastrukturën jetike të vendit, duke i detyruar kompanitë e energjisë të rivendosin rrjetin sa më shpejt të jetë e mundur ndërsa dimri bëhet më i ashpër.

Vitaly Kim, guvernatori rajonal i rajonit jugor të Mykolayiv, tha se 17 bombardues rusë Tupolev ishin ngritur nga bazat e tyre ajrore. Deklarata e tij u bë menjëherë pas sulmeve ajrore në Kiev dhe Kharkiv./Opinion.al

Pas