Aktualitet

Rezoluta e PE: Rezerva të forta për “Open Balkan”, nuk bazohet në rregullat e BEBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:19 - 24/11/22 |
Opi Nion

Parlamenti Evropian ka miratuar të mërkurën rezolutën për strategjinë e re të zgjerimit të Bashkimit Evropian. Kjo rezolutë është përpiluar nga deputeti kroat, Tonino Piculla.

Gjatë debatit, Tonino Picula, theksoi se në situatën e pushtimit rus të Ukrainës, zgjerimi duhet të marrë një vrull të ri, të jetë i parashikueshëm dhe i besueshëm dhe çdo vend kandidat duhet të vlerësohet sipas progresit në reformat evropiane, veçanërisht kur bëhet fjalë për sundimin e ligjit, dhe sistemin gjyqësor, i cili duhet të jetë i njëjtë si në BE.

Picula tha gjithashtu se në negociatat për përfundimin e kapitullit, vendimet duhet të merren me shumicë të cilësuar të anëtarëve të BE-së, ndërsa për përfundimin e procedurës së anëtarësimit, të gjithë anëtarët e Unionit duhet të bien dakord unanimisht.

Disa eurodeputetë vlerësuan se negociatat e anëtarësimit me Serbinë duhet të përparojnë vetëm nëse vendi respekton sanksionet e BE-së kundër Rusisë dhe bën përparim të rëndësishëm në reformat në lidhje me BE-në.

Rezoluta pasqyron me saktësi zgjerimin e BE-së, pasi i bën thirrje Këshillit dhe Komisionit të “përparojnë politikën e zgjerimit të BE-së si instrumenti i vetëm më efektiv i BE-së për sigurimin e paqes, prosperitetit dhe vlerave themelore në kontinentin evropian”.

Duke marrë parasysh mangësitë e mëparshme të politikës së zgjerimit të BE-së në Ballkanin Perëndimor, rezoluta rekomandon BE-në të miratojë një qasje të qartë, të bazuar në merita, në mënyrë që të përmbushë premtimet e saj ndaj partnerëve të saj dhe një mekanizëm që do të pengonte shtetet anëtare të përdorin mosmarrëveshjet dypalëshe. për të penguar procesin e negociatave me vendet kandidate.

Më tej, rezoluta rekomandon njohjen e rëndësisë së forumeve ndërqeveritare siç është Procesi i Berlinit, por dhe “shpreh rezerva të forta për çdo iniciativë rajonale të bashkëpunimit ekonomik që nuk përfshin të gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor dhe nuk bazohet në rregullat e BE-së, siç është nisma “Open Balkan”.

Dihet gjerësisht se mospërputhja e Serbisë me Politikën e Jashtme dhe të Sigurisë të BE-së nuk shihet në mënyrë të favorshme nga PE, i cili rekomandoi që Këshilli të avanconte negociatat e pranimit me Serbinë vetëm nëse politika e jashtme e saj do të përputhet me politikën e jashtme të BE-së, duke përfshirë sanksionet ndaj Rusisë. Për më tepër, deputetët deklaruan se BE-ja duhet të rishqyrtojë financimin e ofruar për Serbinë “në mënyrë që të sigurojë që të gjitha shpenzimet e BE-së të jenë plotësisht në përputhje me qëllimet dhe interesat strategjike të BE-së”.

Rezoluta theksoi se liberalizimi i vizave për Kosovën duhet të jepet “pa vonesë”. Lidhur me dialogun Beograd-Prishtinë, deputetët u bënë thirrje institucioneve të BE-së që të “rrisin angazhimin konstruktiv të BE-së me autoritetet e Serbisë dhe Kosovës”.

Rezoluta më tej theksoi rëndësinë e fillimit të negociatave të vonuara me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut dhe bëri thirrje për mbështetje për Bosnje dhe Hercegovinën.

Pas