Politikë

Rezoluta/ Berisha: Deputetët e PS votuan kundër me ndërgjegje të nxirëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:14 - 12/05/22 |
Opi Nion

Pas kryeministrit Edi Rama, ka reaguar Sali Berisha lidhur me rrëzimin me votat e PS të rezolutës për gjenocidin e Serbenicës.

Nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, Berisha shkruan se rezoluta është depozituar sipas rregullave në Parlament.

Ish-kryeministri thotë se përveç rezolutës së paraqitur sot në Parlament, PS ka votuar kundër rezolutës për gjenocidin në Ukrainë.

Postimi i Berishës

Si veshka midis padronit supergrata dhe vellait nongrata!

Lidhur me deklaraten e Edi Rames per refuzimin nga ana e tij dhe pseudomazhorances se tij te rezolutes per denimin e genocidit serb ne Bosnje, sqaroj sa vijon:

Pretendimi i Edi Rames se paraqitja e rezolutes ishte e papritur eshte nje genjeshter e denje vetem per ate.

Rezoluta per denimin e genocidit ne Bosnje eshte depozituar sipas te gjitha afateve kohore qe percakton rregullorja e Parlamentit, eshte shqyrtuar ne kryesine e parlamentit dhe eshte vendosur ti paraqitej sot seances plenare.

Perfaqesuesit e PS, shumice ne kryesine e Parlamentit kane refuzuar ne kryesi dhe kane votuar me ndergjegje te nxire kunder rezolutes.

Keshtu Edi Rama dhe grupi i tij parlamentar kane patur te gjithe kohen e mjaftueshme qe parashikon regullorja e parlamentit per shqyrtimin e kesaj rezolute, por kane vendosur ne nje akt çnjerezor dhe antikombetar qe te votojne kunder saj me urdher te Aleksander Vuçiç. Kjo rezolute eshte miratuar ne Parlamentin Europian, Kongresin e SHBA.

Shtojme ketu se me pare Edi Rama dhe grupi i tij parlamentar kane votuar me vetedije te plote kunder debatit me mocion per Ballkanin e Hapur dhe rezolutes se grupit parlamentar te PD per denimin e genocidit rus ne Ukraine. sb

Pas