Aktualitet

Retorika diskriminuese, shqiptarët e Londrës protestojnë: Ne punojmë, paguajmë taksaBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:01 - 12/11/22 |
Opi Nion

Emigrantët shqiptarë të cilët jetojnë në Britani kanë dalë sot në protestë pas retorikës diskriminuese të sekretares së Punëve të Brendshme Suela Braverman.

Zyrtarja e lartë britanike tha se shqiptarët janë kriminelë dhe propozoi që të dërgohen në Ruandë.

Me flamuj shqiptarë në krahë, muzikë popullore dhe pankarta në duar, ata dërgojnë mesazhin se “janë shqiptarë, punojnë e paguajnë taksa”.

Deklarata e Breverman për një “pushtim” nga shqiptarët, u amplifikua nga mediat në Angli, ato të cilat kanë politikë editoriale kundra emigrantëve.

Pas