Aktualitet

Reshjet/Policia thirrje për kujdes: Ujë dhe rënie gurësh në disa akse


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:16 - 28/11/21 |
Opi Nion

Moti i keq dhe reshjet që kanë prekur thuajse të gjithë vendin kanë ndikuar në qarkullimin rrugor gjatë orëve të fundit. Përmes një njoftimi Policia e Shtetit bën me dije se në disa akse ka prezencë të ujit në rrugë dhe rënie gurësh e dheu.

“Për shkak të motit të keq, ku në disa akse rrugore ka prezencë të ujit në rrugë, në disa segmente rurale ka rënie dheu e gurësh dhe prezencë të mjegullës, Shërbimet e Policisë Rrugore në bashkëpunim me Patrullat e Përgjithshme të Komisariateve të Policisë në qarqe, po marrin masa për parandalimin e aksidenteve në rrugë dhe vijueshmërinë e qarkullimit të automjeteve.

Policia Rrugore apelon për drejtuesit e mjeteve që të tregojnë kujdes, të qarkullojnë me shpejtësi të ulët, të vendosin rripin e sigurimit, të mos kryejnë për asnjë arsye parakalime të gabuara e manovra të rrezikshme në rrugë,  të mos përdorin celularin gjatë drejtimit të mjetit, të mos drejtojnë mjetin nën efektin e alkoolit apo në gjendje të dehur,  të  tregohen të vëmendshëm dhe të ndjekin udhëzimet e punonjësve të Policisë dhe të autoriteteve të tjera shtetërore për rastet e bllokimit të rrugëve apo devijimin e lëvizjes.

Shërbimet e Policisë Rrugore në të gjithë vendin janë në gadishmëri të plotë dhe prezent në të gjitha akset rrugore, për t’iu ardhur në ndihmë drejtuesve të mjeteve në nevojë”, njofton policia ndërsa u bën thirrje qytetarëve të telefonojnë në numrin 112 për cdo problem apo shkelje të rregullave të qarkullimit rrugor./Opinion.al

Pas