Bota

Refuzoi koncertin për ushtrinë ruse, vritet drejtori i filarmonisë së KhersonitBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:47 - 15/10/22 |
Opi Nion

Drejtori i Filarmonisë së Khersonit Yuriy Kerpatenko, u vra nga ushtria ruse në shtëpinë e tij pasi refuzoi të performonte në një koncert të organizuar nga forcat pushtuese. Lajmi bëhet i ditur nga Ministria e Kulturës së Ukrainës në Facebook, raportuar nga mediat e vendit.

“U bë e ditur për vrasjen brutale të drejtorit të Teatrit të Muzikës dhe Dramës në Kherson. Pasi Kerpatenko refuzoi të bashkëpunonte me pushtuesit, ushtria ruse e qëlloi për vdekje në shtëpinë e tij”, shkruan ministria./Opinion.al

Pas