Aktualitet

Reformë në ujësjellësa, Balluku: Monitorim të unifikuar për sigurinë dhe kushtet


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:09 - 08/12/21 |
Opi Nion

Në kuadër të turit të takimeve për reformën në sektorin e ujit ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku,  ka udhëtuar drejt Korçës. Edhe pse e vlerësoi si qarkun me performancën më të mirë, Balluku theksoi problemet që kanë ndërmarrjet e ujësjellës – kanalizimeve në bashkitë e vogla.

Reforma do të përfshijë edhe një monitorim të unifikuar të ujësjellësve për të garantuar sigurinë dhe kushtet sanitare.

“Të gjitha depot, burimet, tubacionet, është pjesë e infrastrukturës kritike që në analizën tonë nuk i përmbush të gjitha kriteret e sigurisë përfshirë edhe atë sanitare. Do të këtë monitorim. Janë disa pjesë të këtij sektori që duhet të digjitalizohen për t’i dhëne shërbimin çdo qytetari” .

Ministrja renditi humbjet në rrjet dhe faturat afrofe si probleme që gjithashtu kërkojnë një zgjidhje të përhershme në këtë sektor.

Pas