Politikë

Referendumi, Salianji: Tentativë për parti të re


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:20 - 17/12/21 |
Opi Nion

Deputeti i PD, Ervin Salianji e quan referendumin e 18 dhjetorit si tentativë e ish-kryeministrit Sali Berisha për krijimin e një partie të re.

Salianji thotë se pjesa dërrmuese e delegatëve nga qarku Korçë do të marrin pjesë në Kuvendin e 18 dhjetorit.

 “Është tentatië për të mashtruar dhe gënjyer demokratët për të krijuar një parti anti-amerikane që nuk ka lidhje me Partinë Demokratike. Kanë konfirmuar masivisht më shumë se 80% për degën e Korçës të cilët jo vetëm kanë konfirmuar pjesëmarrjen, por po tërheqin kartat e delegatëvee dhe po punohet si strukturë për të qenë të pranishëm dhe për të marrë vendimin në kuvendin e vetëm të Partisë Demokratike të datës 18”.

Ndërkohë kryetari i degës së PD në Devoll Arben Miza i cili u shkarkua në mbledhjen e këshillit të thirrur nga Lulzim Basha, akuzon se në Kuvendin e 18 Dhjetorit salla do të mbushet me persona që nuk janë delegatë.

“I kanë deklaruar dhe i kanë thirrur si delegatë, të madh, burrë dhe grua nga një familje apo ish-punonjës të bashkisë që s’kanë lidhje me pozicionet që duhet të ketë personi për sa i përket forcës dhe drejtimit të Partisë Demokratike të degës së Devollit”.

Miza shprehet se ai nuk është i shkarkuar pasi Lulzim Basha dhe kryesia e PD u shkarkuan në Kuvendin e 11 Dhjetorit.

Pas