Bota

Video tronditëse, si torturohen personat me aftësi të kufizuara në Palermo


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:35 - 17/12/21 |
Opi Nion

Pamje të rënda janë publikuar nga mediat italiane, ku shihen se si personat me aftësi ndryshe keqtrajtohen në shtëpinë e të moshuarve ” Suor Rosina La Grua ” në Castelbuono”.

17 persona janë arrestuar, ndërkohë, janë zbatuar 35 urdhra sigurie ndaj po aq personave të akuzuar, në pozita të ndryshme, për torturë, keqtrajtim, rrëmbim, korrupsion, mashtrim të rëndë për marrjen e fondeve publike.

Hetimet kishin të bënin me një organizatë jofitimprurëse, e cila menaxhon, në bazë të një marrëveshjeje publik , shërbime rehabilitimi për 23 pacientë me aftësi të kufizuara të rënda.

Ajo që del nga përgjimet e kryera në qendër është dramatike. Në dhomën e “relaksimit”, pacientët merreshin zvarrë, mbylleshin brenda dhe goditeshin me shkelma e grushta.

“Është një çmendinë, një kamp përqendrimi nazist”, komentuan disa operatorë të qendrës, duke mos ditur se po përgjoheshin, ndërsa njëri nga pacientët bërtiste: “Doktor, më lër të dal. Thamë pesë minuta, marrëveshjet mbahen, marrëveshjet mbahen”.

Pas