Aktualitet

“Reagimi i Sorecës për videon me zyrtaren”, reagon ish-ministri


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:49 - 14/02/20 |
el ida

Ish.ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka komentuar reagimin e ambasadorit Luigi Soreca për një video të përfolur pak kohë më parë.

Në media u aludua për ekzistencën e një video, ku Soreca shfaqet në raporte intime me një zv.ministre të qeverisë Rama dhe në një program televiziv, ambasadori i cilësoi këto lajme të rreme.

Manjani shpreh keqardhjen se si shefi i Delegacionit të BE në Tiranë, detyrohet të përgënjeshtrojë një thashethem aludues për jetën e tij private.

“Vijoj ti qëndroj mendimit që e kam shprehur dhe më parë se veglat gjinekologjike janë krejtësisht çështje private e çdo njeriu. Ky/kjo i/e fundit ska pse jep spjegime askujt në publik se si i përdor ato”, shkruan Manjani.

Komenti i plotë i Manjanit:

Ndjehem thellësisht i keqardhur që shefi i Delegacionit të BE në Tiranë, detytohet të përgënjeshtrojë një thashethem aludues për jetën e Tij private.

Vijoj ti qëndroj mendimit që e kam shprehur dhe më parë se veglat gjinekologjike janë krejtësisht çështje private e çdo njeriu. Ky/kjo i/e fundit ska pse jep spjegime askujt në publik se si i përdor ato.

Nga ana tjetër, ndyrsirllëku i sulmit publik me këto mjete më duket më shumë paburrni sesa shantazh.

Burrnia e kërkon që Soreccën dhe takëmin e tij, përfshi dhe Organizatën Politike Europiane që ai përfaqëson, t’ja thuash drejt në sy kritikën që ke.

Sorecca dhe organizata e cila e ka deleguar këtu, na kanë dëmtuar seriozisht dhe shumë rëndë dhe drejtpërdrejtë kur:

Lejuan kanabizimin e ekonomisë e kriminalizimin e shoqërisë. Vetëm një fjalë e tyre e ndalonte atë krim, por nuk e thanë.
Rekomanduan tre herë me radhë hapjen e negociatave, por raportet e tyre ishin aq të vërteta sa shtetet anëtare i hodhën në kosh. Gënjeshtra nuk është ndihmë.

Mbeshtetën dhe ende e bëjnë, më shumë sundimin e Bosit sesa të ligjit në këtë vend. E kam të pa mundur të mendoj sundim të ligjit, kur mbështetet Bosi të dhunojë Kushtetutën.

Kërkojnë luftë kundër korrupsionit, kur vetë dhanë modelin se si blihet një pronë pa tender e me çmim më të lartë se tregu. Shëmbull i keq ky sepse ju hoqi fytyrën për të folur për standard.

Ja për këto kërkohet një minimum burrnie për tja thënë Soreccës e cilitdo nga takëmi i tij. Ndershmërisht fare!

Por jo të merremi me sajesa nga jeta private.

Nuk na duhet hiç ajo!

Është koha e burrave!

Lexo edhe: “Video gjoja komprometuese”, Meta del në krah të ambasadorit. Kërkon hetim

Pas