Aktualitet

Meta dekreton ligjin për amnistinë, lirohen 175 të dënuar


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:50 - 14/02/20 |
el ida

Presidenti Ilir Meta ka dekretuar ligjin për amnistinë që Kuvendi miratoi në datë 30 janar të këtij viti për lirimin e 175 të dënuarve.  Hapi i fundit për lirimin e të dënuarve që përfitojnë është botimi i ligjit në Fletoren Zyrtare.

Nga 56 gra dhe vajza që vuajnë dënimin në të gjithë vendin, 22 do të jenë të lira, ndërsa 34 të tjera do të përfitojnë 1/3 e uljes së dënimit të mbetur.

Kategoria që përfitojnë janë ato që janë dënuar me vendim gjyqësor të formës së prerë, me burgim deri në 3 vjet ose çdo lloj dënimi tjetër më të butë.

Te kjo kategori përfshihen dhe të miturit, dhe vetëm një është në këto kushte dhe do të mund të rifitojë lirinë pas futjes në fuqi të ligjit.

Ndërsa burrat, që të mund të përfitojnë nga amnistia, duhet të jenë të dënuar me burgim deri në 2 vjet ose më pak, që ju ka ngelur më pak se 2 vjet për të vuajtur dënimin, janë mbi moshën 60 vjeç ose ata që në kohën e kryerjes së veprës penale kanë qenë nën moshën 18 vjeç./ Opinion.al

Pas