Rajoni

Rama takim me Vuçiç dhe Zaev në Serbi për ‘Mini Shengenin ballkanik’


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:33 - 09/10/19 |
Al Do

Kryeministri Edi Rama do të takohet sot në Novi Sad të Serbisë me Presidentin serb, Alexandar Vuçiç dhe Kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev për të nënshkruar të ashtuquajturin ‘Mini Shengen ballkanik’ për lëvizjen e lirë të njerëzve dhe të mallrave.

Rama do të pritet fillimisht nga Vuçiç e më pas do të ketë edhe një takim me homologun e Maqedonisë së Veriut, Zaev. Përcaktimi i detajeve të fundit të marrëveshjes do të bëhet ditën e enjte ndërsa gjatë drekës të tre liderët do të mbajnë edhe një konferencë për mediat.

Jashtë kësaj marrëveshjeje është lënë Kosova e cila e ka cilësuar atë si një rikthim të ish-Jugosllavisë. Nga ana tjetër institucionet ndërkombëtare e kanë  mbështetur këtë nismë.

Ambasadori i Kosovës në Shqipëri, Sylë Ukshini, tha pak ditë më parë se nuk mund të ketë Mini Shengen ballkanik pa Kosovën. /Opinion.al

Pas