Politikë

Rama takim me kryeministrin e Kosovës,zbulon çfarë do të ndodhë në vjeshtë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:00 - 03/07/20 |
Opi Nion

Kryeministri Edi Rama dhe homologu i tij kosovar Avdullah Hoti po zhvillojnë një konferencë të përbashkët për mediat në Tiranë.

Në fjalën e tij, Rama ka zbuluar dy aktivitete për të cilat kanë rënë dakord me kryeministrin e Kosovës,  të cilat do të zhvillohen në vjeshtë mes dy vendeve.

Rama tha se takimi mes dy qeveria do të mbahet në muajin shtator, por kjo gjë do të ndodh në varësi të situatës së shkaktuar nga COVID-19.

Po ashtu, Rama rrëfeu dhe për një kongres të përbashkët Shqipëri-Kosovë, ku krerët e bashkive të dy vendeve të ndajnë praktikat në nivelin e qeverisë vendore.

Kemi rënë dakord për një afat të ri për mbajtjen e mbledhjes së Shkodrës mes dy qeverive me shpresën se situata jo e lehtë lidhur me CXOVID-in të na e mundësojë në gjysmën e dytë të shtatorit. Ashtu sikurse jemi dakordësuar për një tjetër event të rëndësishëm që do zhvillohet për herë të parë mes nesh, gjithmonë me shpresë që situata me COVID-in do na ë mundësojë këtë në Tiranë në pallatin e kongreseve në nëntor, ku dëshirojmë që dy qeveritë tona të sponsorizojnë kongresin e parë të autoriteteve vendore i cili ne dëshirojmë të kthehet në një kongres tradicional ku kryetarët e bashkive apo komunave siç quhen në Kosovë së bashku me skuadrat e tyre të mund të ndajnë praktikat e mira, sfidat e përbashkëta në adresimin e problemeve komunitare patjetër dhe potencialin e nismave të përbashkëta në fushën e qeverisjes vendore”, deklaroi Rama./ Opinion.al

Pas