Aktualitet

Rama takim me deputetët e rinj: Gati që tani për fitoren tjetër


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:15 - 10/05/21 |
Opi Nion

Kryeministri Edi Rama këtë të hënë, 15 ditë pas zgjedhjeve po mban një takim me deputetët aktualë dhe ata të rinj që dolën fitues në 25 prill.

Gjatë fjalës së tij Rama prezantoi objektivat që ka për mandatin e tretë si dhe foli për zgjedhjet e ardhshme lokale dhe parlamentare.

“Jo të gjithë keni dalë të lumtur. Nuk është aspak retorike kjo që po them. Duhet të ndiheni fitues si pjesë e skuadrës fituese. Për ta kthyer këtë fitore të madhe tonën në një fitore të madhe për Shqipërinë. Gjithë këtu pa përjashtim e kanë dhënë një kontribut për këtë fitore e cila është përgatitur në katër vite dhe jo në katër javë fushatë. Të jeni të qartë për mua nuk kanë rëndësi votat individuale por realizimi i objektivit të madh. Gara e brendshme në listat e hapura e cila ndodhte për herë të parë ka sjellë të mirat e saj dhe disa problem. Gjynah që nuk kemi mundur ta maksimizojmë rezultatin final me plus katër mandate të cilat i lamë rrugës për shkak të numrit të madh të votave të pavlefshme. Kjo është një 74 shumë më domethënëse pas një mandati të dytë të vështirë për shkak të tërmetit dhe pandemisë që e bënë këtë mandate me të jashtëzakonshim. Mesazhi im është të jeni gati për fitoren e ardhshme dhe atë të fitores më tej. Në zgjedhjet vendore dhe zgjedhjet e përgjithshme të vitit 2025. Të kuptojmë ku dhe si duhet të ndërhyjmë për të reformuar më tej qeverisjen, strukturën e PS dhe vetë Shqipërinë. Duhet të nisim menjëherë një fushatë hapje të PS për të krijuar përfshirje të të gjithë atyre që duan të bëhen pjesë e kësaj familje. Kush nuk e ka arritur objektivin duhet t’ia lërë vendin dikujt tjetër. Kush nuk ia ka zbardhur faqen kësaj shumice. Duhet të ngrihet një komision i posaçëm riorganizimi për anëtarësime të reja. Me 12 qershor PS mbush 30 vjeç. Duhet të paraqesim vizionin Shqipëria 2030. Qeveria e re duhet të formohet fill pas verës”, tha Rama.

Ky është takimi i parë që mban Rama me deputetët e rinj të zgjedhur.  Kujtojmë që në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit PS mori 74 mandate, PD arriti të merrte 59, LSI 4, dhe supriza në këto zgjedhje ishte PSD e cila arriti të merrte 3 mandate./Opinion.al

Pas