Kryesore

Rama pasi mori vaksinën anti-COVID: Radhën e ka Sali Berisha


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:41 - 11/01/21 |
Opi Nion

Kryeministri Edi Rama ka folur për mediat pak minuta pasi ka marrë vaksinën kundër COVID-19.

I ndodhur në “Air Albania”, ku theksoi se Shqipëria do të ndihmojë dhe Kosovën përsa i përketë dozave të vaksinës, Rama nuk ka harruar që të ironizojë kundërshtarin e tij politik, ish-kryeministrin, Sali Berisha.

I pyetur nëse do të vaksinohet edhe lideri i opozitës Lulzim Basha, kryeministri tha se kur të futemi tek kategoria e të meshuarve radhën do e ketë, Sali Berisha. Po ashtu, kryeministri tha se Shqipëria do të  mund t’i japë doza Kosovës në javën e ardhshme.

“Ky postim pak farë javor në kohë është vërtetë një lehtësim shumë i madh për mua. Tani shqiptarët mund të presin pa ankthin a do vijë apo jo vaksina. Vaksina nuk është e detyrueshme, por e këshillueshme. Dhe duhet të çlirohen nga marrëzitë. Është e sigurt se vaksina nuk i bën ilirët viking apo aziatikë. Ilirët mbeten ilirë. Është e sigurt se nuk futet çip në trup për ë përgjuar thashethemet. Për mua është shumë e rëndësishmja që edhe në Kosovë, pavarësisht nuk e zgjidhim dot problemin që ata që po presion Covaksin, të mund të fillojë të paktën në frontin e parë aty ku është vija e zjarrit. Dozat që ne mund ti japim Kosovës duke nisur nga java e ardhshme janë simbolike. Në këtë rast të mos mendojmë si BE. Shqipëria edhe Kosova janë një. Radhën për vaksinë e ka Saliu kur të hyjmë te moshat e tejthyera”, tha Rama./Opinion.al

Pas