Aktualitet

Rama: Në ujësjellësa të punësuar persona që nuk figurojnë fare në Shqipëri


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:11 - 29/10/21 |
Opi Nion

Në një konferencë për mediat me ministren e infrastrukturës dhe Energjisë dhe kryebashkiakët e vendit, Belinda Balluku, kryeministri Rama ka kritikuar ashpër ndërmarrjet e ujësjellës-kanalizimeve.

Gjatë fjalës së tij, Kryeministri tha se këto ndërmarrje kanë një numër më të lartë punonjësish se sa duhet teksa theksoi se ka të punësuar edhe persona që nuk janë fare në Shqipëri, por jashtë vendit.

Është koha për të vepruar dhe natyrisht që sikur folëm për mbetjet, edhe në këtë drejtim qeveria nuk do të rrijë më në pozitën e thjeshtë financuesit të këtyre shërbimeve, por do të përfshihet aktivisht në këto shërbime. Nuk do ta lejojmë që paratë e popullit shqiptar të abuzohen më nga keqqeverisja ekstreme e këtij sektori dhe shpërdorimi i të ardhurave.

E para, duke paguar si punonjës njerëz që nuk kanë lidhje fare me profilin, deri edhe njerëz që nuk janë në Shqipëri dhe rezultojnë në librat e pagave të ndërmarrjeve. Do të bëjmë një skanim për drejtorët, shefat dhe punonjësit. 

Kampione bashkia Kavajë, 31% arkëtim. Ndërkohë që ka edhe këtu diferenca, por nuk po hyj të them se edhe më të mirët janë në pozitë shumë të disfavorshme. Këtu është qartësisht një problem administrimi dhe keqqeverisje.

Është kronike është një sëmundje kronike e shumë viteve, por nuk mundemi më ta pranojmë dhe të mos ndërhyjmë për të mos e përmbysur” tha Rama./Opinion.al

 

 

Pas