Kryesore

Rama në spitalin e Vlorës:Babaxhikja i dehur, opozita gangrena e shoqërisë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:34 - 14/11/20 |
Al Do

Kryeminsitri Edi Rama ishte këtë pasdite në Spitalin e Vlorës, ku tregoi nga afër repartin e Covid-19 dhe nga ku iu përgjigj akuzave të opozitës.

Krahas videos së postuar në Facebook, kryeministri Rama ka sulmuar opozitën duke e akuzuar për shpifje ndësa presidentin Meta se përërit i dehur akuzat.

Ja Spitali i Vlorës, le ta shikojnë ata që mbushin dynjanë me helm për kapacitetet e për mungesën e strategjisë në luftë me Covidin. Dhe le të vazhdojnë të përsërisin si të dehur ose edhe të dehur realisht si Baba Xhikja, që po bëhet qameti, që s’ka shtretër, s’ka ilaçe, s’ka oksigjen, s’ka mjek…Po kur thonë që ne bëjmë propagandë? O Zot, këto që ju shihni qenkan propagandë, ato që flasin ata qenkan realitet! S’kanë faj kur ka akoma qorra me të dy sytë në ballë dhe shurdhë me të dy veshët në vend, që u besojnë dokrrave e dënglave të tyre. Ndjesë, po janë bërë realisht gangrena e kësaj shoqërie”, shkruan Rama.

Kryeministri tha se spitali I Vlorës është transformuar dhe se nuk ka asnjë ndryshim nga spitalet në Francë apo Turqi.

“Ky spital që shohin njerëzit sot me gjithë këto aparatura e sistem logjistike, që është si në Francë, Gjermani, Angli e Turqi ku shkojnë, se dëgjojnë gjithë atë propagandë, në 2014 kishte vetëm këtë e atë e mjekët, e qametin brenda, sot ka komplet një pamje e përmbajtje tjetër e është me rëndësi që njerëzit ta dinë ne jo vetëm s’kemi probleme kapacitetesh, por Belgjika pardje mori vendim që mjekë e infermierë në një nga spitalet ku u identifikuan pozitivë, të vazhdojnë të punojnë. Kemi katrën komplet bosh akoma dhe spitalet rajonale që janë gati për tu futur në front nëse do jetë nevoja”, tha Rama.

Duke bërë një paralelizëm mes spitalit në vitin 2014, dhe tani, ai thotë se do të ishte fatkeqësi nëse do të kishte rënë COVID-i më parë.

Ajo që është e rëndësishme është që njerëzit duhet të kuptojnë që në këtë situatë, Shqipëria ka spitale për COVID që nuk ka asnjë dallim nga të tjerët. Mjekët nuk janë gogolë siç i përfytyrojnë por janë heronj. Ka një komunitet ekspertësh që po tregohet në lartësinë e sfidës. Ekspertët janë të specializuar. Kjo është një sfidë për të gjithë njerëzimin dhe ne nuk po dalim tjetër dhe po lëmë nam. Imagjino të kishte rënë COVIDI në 2014 me ato kushte. Atëherë do të shihnim se çfarë janë fatalitetet”, shtoi Rama./ Opinion.al

Pas