Aktualitet

Rama në samitin e Berlinit:Kosova po lihet mënjanë. Pres me padurim që të lëvizin të lirëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:50 - 03/11/22 |
Opi Nion

 Kryeministri Edi Rama gjatë fjalës së tij në Procesin e Berlinit, vlerësoi marrëveshjet e nënshkruara, të cilat i quajti tepër të rëndësishme, edhe pse, siç tha, ishin miratuar më parë mes shteteve në kuadër të Ballkanit të Hapur.

“Është shumë e rëndësishme ajo që nënshkruam sot. Nuk mund të mos theksoj se këto marrëveshje ishin tri marrëveshje të cilat prisnim me padurim t’i kishim prej dy tri vitesh, ishin të bllokuar. Kancelari, ekipi i tij, punuan shumë për të bindur gjithkënd për t’i nënshkruar, të cilat i kishim tashmë në kuadër të Ballkanit të Hapur. Është shumë e rëndësishme që gjithkush është përfshirë tani në këtë.

Po ashtu ai përmendi edhe Kosovën për të cilën tha se nënshkroi një marrëveshje për të lëvizur lirshëm në rajon por nuk mund të lëvizë lirshëm në BE.

“Sigurisht tingëllon e çuditshme apo mënjanuese për popullin e Kosovës që ndërkohë që ata bënë një marrëveshje për të lëvizur lirisht me kartat e identitetit, ata nuk mund të lëvizin lirisht si të tjerët kur vjen fjala për të shkuar në vendet e BE-së. Pres me padurim që kjo të zgjidhet sa më shpejt të jetë e mundur”, tha Rama në një konferencë për mediat me Kancelarin gjerman, Olaf Scholz dhe Presidenten e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen.

Pas