Aktualitet

Rama-ministrit të brendshëm të Kosovës: Kjo fjala lehtësira më fut ankthinBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:19 - 20/06/22 |
Opi Nion

Në mbledhjen e përbashkët Shqipëri-Kosovë, Ministri i Brendshëm i Kosovës, Xhelal Sveçla prezantoi marrëveshjen e re që do të firmosë Shqipëria dhe Kosova për kalimin në kufi me më shumë lehtësira.

Menjëherë pas fjalës së ministrit të Kosovës, ka folur kryeministri Edi Rama i cili i ka drejtuar pyetjen se çfarë donte të thoshte ministri i Kosovës me lehtësira në kufi, duke shtuar se kjo fjali i fut ankthin.

Ndër të tjera, Kryeministri Rama kërkoi që të mos ketë asnjë pengesë në kufi, madje as policë që të thonë mirëserdhe.

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla: Kjo marrëveshje do të zvogëlojë procedurat e pritjeve në kufirin e Vërrmicës dhe do të bashkërendojë punën e policisë kufitare. Deri në fund të Shtatorit do të ketë kalim të lehtësuar të kufirit.

Edi Rama: Kur thua për lehtësirat më fut ankthin sepse mendoj veten në makinë duke pritur ato lehtësirat. Mund ta dimë se si do të kalohet kufiri në Korrik dhe në Gusht, çfarë janë këto disa lehtësira?

Xhelal Sveçla: Herës së fundit kur isha në Shqipëri për herë të fundit, polici kufitar në Vërrmicë më uroi “Udhë të mbarë!”.

Edi Rama: A mund të ia kurseni këtë urim qytetarëve dhe ata kur kalojnë të mos ketë policë fare kur kalojnë dhe t’i urojnë dhe të ketë thjeshtë thjeshtë ndalime të rastësishme për çdo 500 makina. A mund të ndodhë kjo apo është e pamundur që të ketë një policë që t’i shohë dhe të ju thotë: Mirë se erdhët?

Xhelal Sveçla: Realisht, atë e mundëson protokolli.

Edi Rama: Unë e kam thënë që në mbledhjen e parë, vetëm ministrat e brendshëm mund të bëjnë një marrëveshje se si të zbatohet një marrëveshje që e kanë bërë më përpara.

Pas