Aktualitet

Rama-Metës: Është bërë si dordolec, merr këshilla nga Peço Vasili


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:04 - 19/02/21 |
Doriana Çepunaj

Kryeministri, Edi Rama, inspektoi edhe njëherë punimet që janë duke u kryer për ndërtimin e spitalit në Fier, nga ku iu përgjigj deklaratave të sotme të Presidentit Ilir Meta.

Kryeministri tha se thirrjet e tij për të reformuar sistemin shëndetësor dhe për të rritur numrin e vaksinimeve vijnë nga “Peço Vasili”. Më tej ai e cilësoi periudhën kur Petrit Vasili drejtonte Ministrinë e Shëndetësisë si më të errtën në sistemin e shëndetësisë.

“Thirrjet e tij për të reformuar shëndetësinë vijnë nga Peço Vasili. Periudha kur Peço Vasili drejtonte këtë ministri, ishte më e errëta e shëndetësisë. Vaksinimi do të shtrihet në moshat 80 e sipër. Nëse presidenti flet për vaksinat njësoj si për votat e LSI që i konsideron vota të marra është punë e tij. Ai ka një punë krejt tjetër që e ka braktisur. Vaksinimi do shtrihet te mosha mbi 80 plus, nëse Meta mendon se Tinka Kurti dhe Reshat Arbana s’duhet të vaksinohen por të presin radhën unë kam mendim tjetër. Ky njeri është bërë si dordolec që vjen në fusha për të trembur zogj ndërkohë që ka detyrë tjetër. Kam besim se do t’ja arrijmë planit të parë të vaksinimit. Presidenti i shqiptarëve që flet për Shqipërinë dhe shqiptarët që lufton për ndërmarrjen e tij se merr në konsideratë që janë shumë vende që ende s’kanë marrë asnjë dozë vaksine ndërsa ne vijojmë me të moshuarit tani dhe hap pas hapi me të tjerët. Ata thjesht duan të marrin pushtetin me forcë por kurrë s’kanë për ta rimarrë”, tha Rama.

Më herët, Presidenti, Ilir Meta, tha në një konferencë për shtyp se vendi është në prag të katastrofës për shkak të situatës së COVID pasi mungon dhe një plan i qartë vaksinimi./Opinion.al

Pas