Aktualitet

Rama: Kemi mundësinë që të bëhemi kampionët e Ballkanit në IT


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:50 - 11/04/21 |
Opi Nion

Kryeministri Edi Rama zhvilloi një takim elektoral me sipërmarrës në fushën e IT-së në kryeqytet, ku vlerësoi rëndësinë e teknologjisë së informacionit.

Rama tha ndër të tjera se do t’i japin rëndësi të veçantë programeve të kodimit që sjell edhe pagesa të larta për të rinjtë. Sipas kryeministrit, pas Korçës, do të synojë të zgjerohemi edhe në qëndrat e tjera urbane.

Tu japim mundësi të rinjve që të futen në rrjetin e kodimit. Siç është në Korçë, ne duam që të kemi në qendrat urbane duke filluar në gjashtë qendra dhe me pas të shtrihemi hap pas hapi. Duke i dhënë mundësi të reja financiare start up-eve  që të sigurohet një kapacitet financues i çdo hapi të ri”, tha kryemimistri.

Kreu i qeverisë u ndal më tej tek reforma e arsimit të lartë, që sipas tij do të çojë në vendosjen e një sinergjie reale me universitetet e huaja tek universitetet e vendit.

Po ashtu, Rama theksoi se kemi shansin që brenda një dekade ta kthejnë Shqipërinë në kampione të Ballkanit në turizëm, agro-turizëm, IT, eksporte bujqësore dhe në energji.

“Me reformën e arsimit të lartë kemi hedhur një hap shumë të madh. Të shtojmë programet për të arritur të financojmë universitetin. Ne na duhet dhe kemi vendosur një tjetër pikë, një financim 10 milion euro për ti nxitur universitetet që të krijojnë sinergji reale me universitetet e huaja. Programe të caktuara të jenë programe të një universiteti të huaj. S’ke nevojë të ikësh jashtë, por e merre këtu. Kjo sjell efektin zinxhirë. Janina para 20 vitesh ishte një vend i bukur por një provincë e humbur. Sot Janina është një bum i madh nga të gjitha anët për shkak të universitetit. Ne do ta sjellim universitetit teknik të Stambollit. Do të jetë këtu si filial, por po flas edhe për integrimin e universiteteve tona me të huajat.

Mendoj se ne kemi shansin dhe na takon ne ta realizojmë që brenda kësaj dekade ta bëjmë Shqipërinë kampione të Ballkanit në turizë, agro turizëm, IT, eksporte bujqësore dhe në energji padiskutim. Në turizëm, IT, eksporteve bujqësore mund të bëjmë diçka që mund të jetë e një niveli të lartë. Këtë nuk e bën qeveria. Qeveria vetëm mund të vendosë objektiv për të ngritur sa të jetë e mundur mundësitë e atyre që janë protagonistët. Këtë e bën forca e shembullit që e bëni ju dhe ata si ju”,tha Rama./Opinion.al

Pas