Kryesore

Rama: Kemi eksportuar 14 % më shumë produkte bujqësore në 2 muajt e parë të 2022


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:34 - 30/03/22 |
Opi Nion

Kryeministri Edi Rama thotë se si pasojë e mbështetjes së bujqësisë nga qeveria, në 2 muajt e para të 2022 eksportet bujqësore u rritën me 14 %.

Gjatë takimit me importuesit, eksportuesit dhe përfaqësuesit e zinxhirit të mallrave të shportës në Tiranë, foli dhe për krizën dhe rritjen e çmimeve me bordin e importuesve të mallrave.

Kryeministri theksoi ndihmën përmes paketës së krizës që ka ndërmarrë qeveria për mbrojtjen e shtresave në nevojë.

“Është një investime jo i vogël në fillim por në afat të mes e të gjatë është një investim fitimprurës.  Ne kemi tavanin më të lartë në Europë, krahasuar me të tjera, ne jemi në pikën më të lartë të tavanit për të shkëmbyer, nuk mund të shkojmë më tutje, po shohim një fazë të dytë zhvilli dhe zgjerimi të marrëdhënieve me rrjetin, por sot për sot investimi individual në një kohë të dytë mund të lidhet me rrjetin, për momentin të krijon një kapacitete dhe pavarësi të plotë për të prodhuar energjinë. Domosdoshmëria për të garantuar furnizimin me energji dhe për të vazhduar t’i qëndrojmë me çdo çmim pozicionit tonë për të mos rritur çmimin. Në një moment që nuk do e mbajmë dot do ju themi arsyet. Mbajtja ka një kostot të jashtëzakonshme në buxhetin e shtetit. Problemi me naftën është gjithnjë e më i prehtë për të garantuar sasitë dhe jo çmimi.  Të vazhdojmë të mbështesim ata në nevojë dhe janë mbi gjysmë milion që do përfitojnë për 3 muaj nga paketa e krizës, do mbështesim bujqësinë, kemi eksportuar 14 % më shumë produkte bujqësore në janar shkurt. Sot jemi thuajse gjysmë miliardi eksporte bujqësore dhe duhet të shkojmë te 1 miliardi. Ne eksportonim 1, importonin 7, sot eksportojmë1 dhe importojmë 3, pra nevoja plotësohet brenda tregut”,-tha Rama./ Opinion.al

Pas