Bota

Finlanda rinis linjën hekurudhore të mallrave me Rusinë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:16 - 30/03/22 |
Opi Nion

Operatori kombëtar i hekurudhave të Finlandës, VR Group tha se do të rinisë shërbimet e transportimit të mallrave midis Helsinkit dhe Shën Petersburgut të Rusisë, por shërbimet e pasagjerëve do të mbesin të suspenduara.

Ky operator kishte pezulluar shërbimet pasi Mbretëria e Bashkuar kishte vendosur sanksione ndaj hekurudhës së Rusisë. Megjithatë, sipas deklaratës së VR Group më pas u kuptua se sanksionet nuk prekin kontratat që ky grup ka me Rusinë.

Shërbimet e pasagjerëve midis dy shteteve, që u pezulluan të hënën, do të vazhdojnë të jenë të mbyllura, u tha në deklaratë.

Shtetet perëndimore kanë vendosur sanksione të ashpra ndaj Moskës, pasi ajo nisi pushtimin e paprovokuar të Ukrainës më 24 shkurt.

Pas