Kryesore

Rama: Kemi çmimin më të lartë në rajon për karburantet, por kemi taksa të ulëtaBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:22 - 09/06/22 |
Opi Nion

Kryeministri Edi Rama pranon se Shqipëria ka çmimin më të lartë të naftës në rajon, por argumenton se vendi ynë ka taksa më të ulëta.

Sipas kreut të qeverisë, biznesit të vogël nuk i merret asnjë taksë, teksa është ndalur edhe tek subvencionimi i energjie për familjarët.

“Nuk është sekret por e vërtetë. Ne kemi dhënë argumente. Është e vërtetë që kemi çmim të lartë më të lartë se të tjerët.. Por Ndryshe nga të tjerët ne kemi taksat më të ulëta se ndryshe nga rajoni ne biznesit të vogël nuk i marrim asnjë lekë. Zero taks dhe zero TVSH deri në 100 milion xhiro. Ndryshe nga rajoni ne vërtetë e kemi më të lartë taksën mbi biznesin e madh por ne subvencionojmë 100% energjinë elektrike. Ndryshe nga rajoni ne ju japim para dhe do jua japin të gjithë shqiptarëve që lëvizin me transportin publik. Ne do të vazhdojmë të japim para për fermerët për naftën. Fermerët e regjistruar, kemi folur të shtojmë këtë. Dhe do jua japim. Ndryshe nga rajoni ne kemi industri peshkimi në rritje.” tha Rama. 

Pas