Aktualitet

Rama: Ja kategoritë që do t’u rritet pagaBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:34 - 08/09/22 |
Opi Nion

Kryeministri Edi Rama ka prezantuar sot paketën e dytë anti-krizë. Kreu i qeverisë tha se do të rriten sërish pagat sipas sektorëve prioritarëndërsa theksoi se do të rritet paga minimale nga 32 mijë lekë në 34 mijë lekë. Po ashtu Rama tha se do të vazhdojë programi i rritjes së pagave për sektorët prioritarë. Ai u shpreh se do të rriten pagat për efektivët e Policisë së Shtetit, Policisë së Burgjeve dhe administratën publike.

 “Do të vazhdojmë programin e rritjes së pagave siç është paralajmëruar për sektorët prioritarë me buxhetin dhe në afatin e vitit të ardhshëm. Pasi kemi rritur me efekt nga muaji korrik pagat për ushtarakët, mjekët, infermierët, mësuesit, do t’i rrisim përsëri. Sot me ndërhyrjen e dytë dhe me një paketë rezistence afatmesme do të rrisim pagat për administratën që nuk ishin prekur prej shumë kohësh dhe jo pa qëllim për hir të së vërtetës. Do të rrisim po ashtu pagat për Policinë e Shtetit dhe për Policinë e burgjeve. Edhe këto trupa që kishin mosrritje pagash prej disa kohësh pas një rritje masive që kishin marrë disa muaj më parë. Ndërhyrja tjetër do të jetë edhe rritja e pagës minimale. Nga 32 deri në 34 mijë lekë. Më këto ndërhyrje besojmë se përmirësojmë në aspektin financiar paketat e natyrës një pako për dy apo për tre muaj  dhe krijojmë një bazë të rëndësishëm të zgjeruar rezistence të të gjitha këtyre kategorive në raport me situatën e inflacionit dhe garantojmë me laps në dorë mosrënien dramatike të fuqisë blerësë. Qendrojmë në tre pika që kishte paketa tjetër, në të njëjtën qasje mbështetja për naftën pa taksa për femerët, për TVSH-në e peshkimit, për mosprekjen e çmimit të biletës së transportit.’- u shpreh Rama.

Pas